Tworzywa sztuczne sieją spustoszenie w środowisku. Plastikowa butelka rozkłada się około 500 lat. Wynika to z dużej odporności chemicznej tworzyw sztucznych oraz obecności silnych wiązań węglowych, które nie występują w przyrodzie. Badania pokazują, że wszystkie dotychczas wyprodukowane tworzywa sztuczne są wśród nas obecne.
Zanieczyszczenie plastikiem
Zanieczyszczenie plastikiem wpływa nawet na najbardziej niedostępne obszary planety. Szacuje się, że każdego roku do oceanu trafia od 5 do 13 milionów ton plastiku. Globalna produkcja tworzyw sztucznych wzrosła ponad
20-krotnie w ciągu ostatnich 50 lat i oczekuje się, że do 2035 r. wzrośnie dwukrotnie, a do 2050 r. czterokrotnie. Problem staje się więc coraz bardziej naglący. Dużą część obecnej produkcji stanowią produkty jednorazowe,
czyli przeznaczone do jednorazowego użytku, często przez krótki okres czasu.
Alternatywy
W celu ratowania naszej planety i naszego zdrowia wprowadza się różne działania. Przeprowadza się kampanie informacyjne, wdraża się nowe metody recyklingu oraz ograniczenia w produkcji plastikowych przedmiotów (szczególnie tych, które są wykorzystywane jednorazowo).
Każdego dnia, podejmowane przez nas wybory mają wpływ na nasze zdrowie oraz otaczające nas środowisko. Dlatego też, jako jeden z pierwszych cateringów wprowadziliśmy możliwość korzystania z opakowań wielokrotnego użytku.
Opakowania wymienne
Czym dla nas jest opakowanie ekologiczne? To takie, które nie zostawia praktycznie śladu środowiskowego, jest funkcjonalne i nadaje się do ponownego użycia. Co istotne – nie ma nic wspólnego z biodegradacją. Takie warunki może zapewnić tylko dobrej jakości opakowanie wymienne.
Powodów, dla których warto przejść na taki rodzaj pakowania cateringu jest wiele. Jest to najbardziej ekologiczny sposób dostarczania i przechowywania żywności jaki obecnie znamy. Ponadto stosowanie opakowań wymiennych pozwala znacząco ograniczyć ilość odpadów generowanych w gospodarstwie domowym. Sposób ten jest również bardzo wygodny, ponieważ pozwala na szczelne zamknięcie posiłków i dokończenie jedzenia w późniejszym czasie.
Wierzymy, że wspólnymi siłami możemy zmieniać świat na lepsze, a nasze codzienne wybory mają realny wpływ na nasze środowisko.
Źródła:
Greenpeace Raport przygotowany przez Rethink Plastic Alliance i Break Free From Plastic, 10.10.2019
Świat tonie w toni ton plastiku – Juliusz Szczeszek Bistuła, SP1 Pajęczno